Deszczówka to jedno z odnawialnych źródeł wody. Formalnie uznawana jest za ściek, a przed jej wpływem staramy się chronić ściany domu oraz ogród. Jednak odpowiednio pozyskana i zgromadzona może istotnie obniżyć codzienne zużycie wody pitnej, a tym samym zmniejszyć wydatki na jej zakup o około 700 zł rocznie! Dowiedz się, jak odzyskiwać, zbierać i wykorzystywać wodę deszczową.
Deszczówka: dlaczego warto ją gromadzić?
Deszcz trwający 10 minut pozwala na zebranie wystarczającej ilości wody deszczowej, by dwadzieścia razy spłukać toaletę, sześć razy wyprać ubrania lub trzy razy umyć samochód. Patrząc na to matematycznie – pozyskiwanie deszczówki z rynien ogranicza zużycie wody pitnej o około 80 litrów, czyli niemal o połowę średniego dziennego zużycia, co daje roczną oszczędność 30 m³ wody. Można więc znaleźć sobie wygodny fotel, rozsiąść się i policzyć ile pieniędzy i wody można w ten sposób zaoszczędzić w skali roku.
Jak gromadzić deszczówkę?
System gromadzenia deszczówki może być podziemny lub naziemny. Zbieranie deszczówki wymaga zainstalowania specjalnych urządzeń. W przypadku systemu podziemnego, niezbędne jest zainstalowanie skrzynek rozsączających pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu tworzy się „magazyn” na deszczówkę, która powoli przenika do otaczającego gruntu. Skrzynki podziemne są zaprojektowane w taki sposób, aby podczas opadów deszczu zgromadzić jak najwięcej wody, a następnie stopniowo ją rozprowadzać w glebie.
Jak kierować wodę z rynien?
Obecnie najczęściej stosowanym sposobem gromadzenia deszczówki jest montaż wyłapywaczy (inaczej zbieraczy) wody opadowej. Są to elementy montowane bezpośrednio na rurach spustowych. Otwory w wyłapywaczach umożliwiają gromadzenie deszczówki w specjalnych zbiornikach. Pojemniki na wodę deszczową mogą mieć pojemność od kilkuset do kilku tysięcy litrów wody opadowej.
Jednym z kluczowych aspektów tego, jak kierować wodę z rynien, jest konieczność zamontowania osadnika wraz z koszykiem. Ich zadaniem będzie zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń, takich jak liście czy gałęzie.
Jak połączyć zbiornik na wodę deszczową z rynną?
Gromadzenie wody z dachu wymaga połączenia zbiornika na deszczówkę z rynną. Łączenie polega na montażu specjalnej rurki w wcześniej wydrążonym otworze w rynnie. Dzięki temu woda opadowa będzie spływać do umieszczonego pod nią pojemnika. Instrukcja montażu zawiera również umieszczenie systemu gromadzenia wody deszczowej wewnątrz rynny.
Jaki pojemnik na deszczówkę wybrać?
Wybór pojemnika na wodę deszczową zależy od wielu aspektów. Przede wszystkim ważne jest określenie maksymalnej ilości wody możliwej do pozyskania oraz celów, w jakich zamierzasz gromadzić deszczówkę na działce. Dodatkowo istotna jest efektywna powierzchnia dachu (mierzona w rzucie pionowym) oraz współczynnik materiału pokrycia dachowego. Należy pamiętać, że do dyspozycji są zbiorniki naziemne i podziemne.
Deszczówka: zbiorniki naziemne
Zbiorniki naziemne montuje się przy elewacji budynku, w miejscu zacienionym. Typowe pojemniki mają pojemność od 300 do 2000 litrów i gromadzą wodę spływającą bezpośrednio z rur. Woda jest pobierana za pomocą pompy ciśnieniowej lub kranu. Czasami zbiorniki naziemne mogą pełnić funkcję dekoracji ogrodu, na przykład gdy wybierzesz model naśladujący pień drzewa lub starożytną amforę.
Deszczówka: zbiorniki podziemne
Zbiorniki podziemne to te wkopywane w ziemię lub umieszczane w piwnicy. Za ich pomocą woda deszczowa jest odprowadzana bezpośrednio z rynien i może być również wykorzystywana do celów domowych. Najmniejsze zbiorniki tego rodzaju mają pojemność 2000 litrów. Instalacja podziemna jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz, aby woda deszczowa była wykorzystywana nie tylko w ogrodzie, ale również w domu.