Dezynfekcja i dezodoryzacja mieszkań za pomocą ozonu

Dezynfekcja i dezodoryzacja mieszkań za pomocą ozonu

Dezynfekcja mieszkania za pomocą ozonu to efektywna metoda dezynfekcji i usuwania nieprzyjemnych zapachów, dzięki której wnętrza stają się nie tylko wolne od nieprzyjemnych woni, ale także bezpieczne i sterylne. Rok 2020 dostarczył nam wiele powodów do poszukiwania metod walki z drobnoustrojami w naszym środowisku. Na czym polega dezynfekcja mieszkania ozonem i kiedy warto się na nią zdecydować? Czy jest bezpieczna dla zdrowia? Czy pomoże pozbyć się koronawirusa? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym przewodniku.

Dezynfekcja mieszkania ozonem – co warto wiedzieć?

Ozon jest drugim co do siły utleniaczem na świecie, dzięki czemu doskonale radzi sobie z eliminacją wirusów, bakterii oraz zapachów. Jest silnie reaktywny, co oznacza, że wchodzi w interakcje z innymi cząstkami, rozbijając ich struktury. Efektywność ozonu w zwalczaniu zapachów polega na jego zdolności do przenikania wszędzie tam, gdzie znajduje się powietrze, czyli we wszystkie szczeliny i kąty podłogi, sufitu, przewodów wentylacyjnych, odpływów i rur czy też zgięcia w materiale takich mebli jak rozkładane fotele. Rozbija cząsteczki powodujące nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniach, a także niszczy bakterie, wirusy i pleśń.

Dezynfekcja mieszkania ozonem – co warto wiedzieć?

Dezynfekcja ozonem stosowana jest w pomieszczeniach mieszkalnych, publicznych, pokojach hotelowych, placówkach medycznych (w tym salach operacyjnych), zakładach przetwórczych (np. masarniach), magazynach, lokalach gastronomicznych, wnętrzach samochodów oraz systemach klimatyzacyjnych.

Dezynfekcja pomieszczeń ozonem – kiedy warto zastosować?

Dezynfekcja powietrza w domu lub mieszkaniu za pomocą ozonu to sprawdzony sposób na usunięcie nieprzyjemnych zapachów oraz niebezpiecznych bakterii, wirusów czy pleśni przy użyciu generatora ozonu. Kiedy warto rozważyć taką procedurę?

Nieprzyjemne zapachy we wnętrzach mimo regularnego sprzątania i wietrzenia są częstym problemem. Dotyczy to głównie starych domów czy mieszkań, zaniedbanych i opuszczonych, odziedziczonych czy wynajmowanych, które trudno jest odświeżyć za pomocą tradycyjnych metod. Problem z nieprzyjemnym zapachem może także występować w czystych i uporządkowanych wnętrzach – przyczyną nieświeżej woni mogą być zwierzęta, szkodniki lub czynniki niezależne od nas (np. niewłaściwa wentylacja, palący sąsiedzi).

Właściciele domów i mieszkań, które przez lata były zaniedbane lub których mieszkańcy (np. wynajmujący) prowadzili niehigieniczny styl życia, powinni rozważyć dezynfekcję ozonem. Jeśli masz wątpliwości co do czystości przestrzeni i obawiasz się, że przebywanie w niej może być szkodliwe dla zdrowia, wynajmij firmę specjalizującą się w dezynfekcji ozonem.

Kiedy warto zastosować dezynfekcję ozonem?

W przypadku infestacji mieszkań i domów przez szkodniki i owady, znalezienia martwych zwierząt, zagrzybienia pomieszczeń, obecności roztoczy i innych drobnoustrojów, a także w celu oczyszczenia wnętrz po pożarach, wycieku substancji toksycznych lub zalaniu.

Jak przebiega dezynfekcja ozonem mieszkań? Z powodu toksyczności ozonu, dezynfekcję pomieszczeń powinien przeprowadzać doświadczony zespół specjalizujący się w usługach DDD (dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji). Dezynfekcja ozonem odbywa się tylko po usunięciu przyczyny nieprzyjemnego zapachu. Jeśli we wnętrzach odczuwalna jest nieprzyjemna woń, należy najpierw zidentyfikować jej źródło – może to być niedrożna wentylacja, martwy szkodnik na strychu czy w piwnicy, grzyb i pleśń, czy drażniąca substancja w meblach lub tapicerce.

Jak przebiega proces dezynfekcji ozonem domu lub mieszkania?

Dezynfekcja ozonem przeprowadzana jest za pomocą specjalnych generatorów, które wytwarzają ozon poprzez sztuczne promienie UV i wyładowania atmosferyczne. Na początek firma wykonująca usługę poprosi Cię o przygotowanie wnętrza. Jak to zrobić? Przeczytaj w kolejnym akapicie.

Jak długo trwa dezynfekcja ozonem pomieszczeń? Czas trwania zależy od wielkości pomieszczenia, stopnia i rodzaju zanieczyszczenia przestrzeni oraz mocy używanych generatorów ozonu. Dezynfekcja ozonem pokoju może potrwać godzinę, ale w bardziej skomplikowanych przypadkach może to zająć kilka czy nawet kilkanaście godzin.

Jak przygotować mieszkanie do dezynfekcji ozonem?

Przed przystąpieniem do dezynfekcji ozonem, należy rozwiązać istniejący problem (usunąć zniszczone meble czy sprzęt, pozbyć się szkodników i gryzoni). W przeciwnym razie, dezynfekcja będzie jedynie tymczasowa, a zapach powróci po krótkim czasie.

Podczas zabiegu dezynfekcji ozonem, należy opuścić mieszkanie. Nie mogą się w nim znajdować również zwierzęta i rośliny. Ozon wpływa na starzenie się przedmiotów, dlatego należy usunąć z pomieszczenia cenne meble i akcesoria (np. obrazy czy pamiątki) oraz przedmioty zawierające gumę. Pomieszczenie powinno być szczelnie zamknięte, aby uzyskać wysokie stężenie ozonu – konieczne jest więc uszczelnienie wszelkich szczelin i zakamarków. Gaz nie może wydostać się na zewnątrz.

Osoby przeprowadzające dezynfekcję ozonem muszą być wyposażone w specjalną odzież i maski ochronne, ponieważ ozon w takim stężeniu jest trujący dla ludzi. W pomieszczeniu nie wolno palić tytoniu ani przechowywać materiałów łatwopalnych. Po zakończeniu dezynfekcji ozonem, należy wietrzyć wnętrze przez około pół godziny. Charakterystyczny zapach może utrzymywać się w pomieszczeniu jeszcze przez dwie doby po zabiegu. Do domu można jednak bezpiecznie wrócić po około 4 godzinach.

Czy dezynfekcja ozonem mieszkań jest bezpieczna?

Ozon w wysokim stężeniu jest toksyczny dla ludzi i zwierząt, dlatego niektórzy obawiają się dezynfekcji ozonem mieszkań. Objawy zatrucia ozonem mogą być nieprzyjemne (ból głowy, łzawienie oczu, kaszel, kichanie) lub naprawdę niebezpieczne (duszności, zaburzenia widzenia, spadek ciśnienia, zwolnienie akcji serca). Jeśli dezynfekcję ozonem przeprowadzą wykwalifikowane i doświadczone osoby, nie musisz się martwić o zatrucie ozonem.

You May Also Like