Jak wykonać oczko wodne? Budowanie oczka wodnego krok po kroku

Jak wykonać oczko wodne? Budowanie oczka wodnego krok po kroku

Oczko wodne w ogrodzie – jak je stworzyć? Małe zbiorniki wodne cieszą się dużą popularnością jako element aranżacji przydomowych przestrzeni. Nic dziwnego – taka dekoracja ogrodu nie tylko pięknie się prezentuje, ale także wprowadza harmonię i relaks. Widok wody uspokaja, poprawia nastrój, a w upalne dni przynosi ulgę. Jak więc stworzyć oczko wodne w ogrodzie? Czy budowa oczka wodnego jest trudna? Przeczytaj dalej – dzisiaj szczegółowo odpowiemy na te pytania.

Oczko wodne w ogrodzie – co warto wiedzieć?

Oczko wodne w ogrodzie to marzenie wielu osób i doskonałe uzupełnienie stylowego ogrodu oraz tarasu. Jest to atrakcyjny element każdej zewnętrznej aranżacji, a ogród z oczkiem wodnym prezentuje się klimatycznie i efektownie.

Oczko wodne w ogrodzie – co warto wiedzieć?

Oczka wodne w ogrodzie to prawdziwa uczta dla zmysłów. Nie tylko radują oko, ale także pozwalają cieszyć się kojącym, relaksującym szumem wody czy ochłodzić dłonie w przyjemnie chłodnej wodzie w upalne dni. Ogrody z oczkiem wodnym to również raj dla miłośników hodowli ryb. Przydomowe zbiorniki wodne dają wiele możliwości, a ryby i wodne rośliny wzbogacają ogród, czyniąc go jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Małe oczko wodne w ogrodzie – zdjęcia i pomysły

Najczęściej spotykane rozwiązanie dla małego oczka wodnego to wykopanie dziury i wyłożenie jej folią. To jednak nie jedyna możliwość. Formy, jakie może przyjąć ten przydomowy zbiornik wodny, są różnorodne. Jak stworzyć oczko wodne inną metodą? Możesz zastosować gotowe formy z tworzywa sztucznego, wylewać zagłębienie betonem lub… użyć opony lub wanny. Jak stworzyć unikalne oczko wodne w ogrodzie? Zobacz zdjęcia i sprawdź nasze inspiracje!

Oczko wodne z opony Jak stworzyć oczko wodne z opony?

Może brzmieć nietypowo, ale oczko wodne z opony może wyglądać naprawdę atrakcyjnie! Będziesz potrzebował dużej opony (np. od traktora) oraz standardowo – folii, kamieni i roślin. Zacznij od ścięcia górnej krawędzi opony. Następnie wykop w ziemi zagłębienie dopasowaną do wielkości ogumienia i umieść w niej oponę. Całość przykryj folią i postępuj dalej, zaczynając od kroku 5. z naszej instrukcji. Konstrukcja z opony to świetny sposób na oczko wodne w małym ogrodzie.

Oczko wodne z wanny

Jak stworzyć oczko wodne z wanny? Do wykonania oczka wodnego można także wykorzystać starą, niepotrzebną wannę. Wystarczy, że umieścisz ją w wykopie, wyłożysz folią, otoczysz kamieniami i dodasz elementy dekoracyjne. Atrakcyjne minioczko wodne w ogrodzie o regularnym, estetycznym kształcie gotowe!

Oczko wodne z kaskadą

Jak stworzyć oczko wodne z kaskadą? Oczko wodne z wodospadem to doskonała propozycja dla osób, które uwielbiają relaks przy dźwiękach szumiącej, pluskającej wody, którym wystarczą wygodne krzesła do ogrodu, w których razem z najbliższymi spokojnie można podziwiać naturę. Wodospad w oczku wodnym to jednak nie tylko przyjemne doświadczenia słuchowe i wzrokowe. Kaskada dodatkowo dotlenia wodę w zbiorniku, co znacząco wpływa na kondycję fauny i flory. Jak wykonać oczko wodne z wodospadem? Kaskada w oczku wodnym jest zazwyczaj tworzona w układzie zamkniętym – potrzebne są rurki do przeprowadzenia strumienia oraz pompa, która będzie pompować wodę. Takie oczko wodne prezentuje się świetnie np. w ogrodzie japońskim czy ogrodzie francuskim.

Oczko wodne z mostkiem

Jeśli poszukujesz pomysłu na oczko wodne w ogrodzie zaaranżowanym w romantycznym stylu, znakomitym rozwiązaniem będzie oczko wodne z mostkiem. Taka konstrukcja prezentuje się niezwykle klimatycznie, tajemniczo i zachęca do odpoczynku we własnym, urokliwym ogrodzie.

Rośliny do oczka wodnego – jakie wybrać?

Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać? Na dnie zbiornika powinny się znaleźć rośliny pływające, a na brzegach oczka tzw. rośliny strefy przybrzeżnej. Warto zwrócić uwagę na rośliny oczyszczające wodę, takie jak hiacynt wodny, rogatek sztywny czy salwinia uszkowata. Te gatunki sprawdzą się również jako rośliny do małego oczka wodnego.

Jeśli poszukujesz roślin pływających do oczka wodnego, warto zainteresować się gatunkami takimi jak: wspomniany wcześniej hiacynt, osoka aloesowa czy lilia wodna. A jak obsadzić oczko wodne? W strefie przybrzeżnej doskonale sprawdzą się niezapominajka, liliowiec rdzawy czy bergenia sercowata.

Jak stworzyć oczko wodne w ogrodzie?

Jak wykonać małe oczko w ogrodzie? Oczko wodne w ogrodzie można zbudować własnoręcznie. Wymaga to trochę czasu, cierpliwości, kilku materiałów i podstawowej wiedzy, jak zabrać się za zadanie. Najpopularniejszą metodą jest tworzenie oczka za pomocą specjalnej folii. Poniżej, krok po kroku, poprowadzimy Cię przez wszystkie etapy budowy tego małego przydomowego zbiornika wodnego. Zaczynamy! Jak stworzyć oczko wodne w ogrodzie?

Do budowy oczka wodnego będą Ci potrzebne:

  • folia do oczek wodnych,
  • piasek lub włóknina,
  • kamienie (mniejsze na dno, większe na brzeg),
  • rośliny,
  • łopata ogrodowa,
  • pompa i filtr do wody.

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Poniżej prezentujemy 7 prostych kroków, które pokazują, jak stworzyć oczko wodne. Ile czasu potrzebujesz? Wszystko zależy od tego, czy planujesz zbudować małe czy duże oczko wodne. Najwięcej czasu zabierają wykopy i formowanie dna. Późniejsze prace to już sama przyjemność! Pamiętaj też, że małe oczko wodne (do 50 m²) nie wymaga pozwolenia.

Krok 1. Wybierz miejsce na oczko wodne w ogrodzie Zanim przystąpisz do budowy oczka wodnego w ogrodzie, dobrze zastanów się, gdzie powinien się znajdować zbiornik. Najlepiej, aby oczko wodne było położone w miejscu, które jest nasłonecznione przez kilka godzin dziennie. Jeśli w Twoim ogrodzie jest zagłębienie, w którym naturalnie zbiera się woda, możesz je pogłębić i wykorzystać do budowy oczka.

Krok 2. Wykop i uformuj oczko wodne w ogrodzie Kiedy już znajdziesz miejsce i zdecydujesz, czy budujesz duże czy małe oczko wodne, czas przystąpić do wykopów. W tym etapie możesz także zająć się formowaniem półek wodnych, na których posadzisz rośliny. Oczko wodne powinno mieć co najmniej 10 m² i 1 m głębokości (szczególnie, jeśli chcesz wprowadzić do niego ryby).

Krok 3. Przygotuj dno oczka wodnego w ogrodzie Przed ułożeniem folii w wykopanej niecce należy przygotować dno. To bardzo istotny krok, ponieważ ostre krawędzie wystających kamieni mogą uszkodzić folię. Możesz do tego wykorzystać włókninę lub po prostu wyłożyć dno warstwą piasku.

Krok 4. Ułóż folię na oczko wodne w ogrodzie Nadszedł czas, aby ułożyć folię. Rozpocznij układanie od dna oczka, kierując się ku górze. Folia powinna być ulokowana swobodnie, nie napinaj jej ani nie rozciągaj.

Krok 5. Zamontuj filtr i pompę w oczku wodnym w ogrodzie Gdy Twoje oczko będzie już wyłożone folią, zamontuj pompę i filtr, które pomogą utrzymać czystość wody w zbiorniku. Gotowy filtr możesz nabyć w sklepie lub zrobić go samodzielnie. Jak stworzyć filtr do oczka wodnego? Wystarczy beczka, rury (np. kanalizacyjne PVC), silikon lub żywica do uszczelnienia rur oraz materiał filtrujący, jak keramzyt. Zasada działania jest prosta – woda z oczka jest pompowana do beczki, przepływa przez warstwy filtrujące, a następnie wraca do zbiornika. Taki filtr jest odpowiedni dla oczek wodnych o dużej pojemności.

Krok 6. Ukończ brzeg oczka wodnego w ogrodzie Brzeg oczka wodnego najlepiej ukończyć za pomocą płaskich kamieni, które przykryją warstwę folii. Teraz jest również czas na pokrycie kamieniami dna.

Krok 7. Posadź rośliny i wykonaj dekoracje oczka wodnego w ogrodzie Znalazłeś się w najbardziej przyjemnym etapie, czyli sadzeniu roślin. Dobierając rośliny, pamiętaj o dostosowaniu gatunku do głębokości, na której zamierzasz je posadzić. Najgłębiej sadzone są np. lilie wodne, a w najpłytszej strefie trzciny, pałki czy strzałki wodne.

Jak oczyścić oczko wodne w ogrodzie?

Jak oczyścić oczko wodne z glonów? Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć muł i inne zanieczyszczenia z oczka wodnego, mamy dobrą wiadomość – istnieje kilka efektywnych metod. Bardzo skutecznym rozwiązaniem, które nie wymaga odpompowywania wody, jest użycie preparatu zawierającego żywe bakterie, które szybko poradzą sobie z zanieczyszczeniami w Twoim oczku wodnym. Jak utrzymać czystą wodę po takim zabiegu? Dbaj o właściwą filtrację i dodatkowo posadź rośliny filtrujące wodę – te dwa rozwiązania z pewnością pozwolą utrzymać czystość zbiornika na dłużej.

You May Also Like