Lampa w stylu “pająk”: aranżacje, pomysły, porady. Jak wybrać taką lampę do swojego mieszkania?

Lampa w stylu "pająk": aranżacje, pomysły, porady. Jak wybrać taką lampę do swojego mieszkania?

Lampy “pająk” można znaleźć w wielu współczesnych wnętrzach. Stały się interesującym elementem dekoracyjnym nie tylko w domach, ale również w przestrzeniach publicznych, takich jak kawiarnie, restauracje czy biura. Czym się charakteryzuje lampa w stylu “pająk”? Przykłady aranżacji i zdjęcia z prawdziwych wnętrz prezentujemy w galerii. Jeśli zastanawiasz się, czy można tego rodzaju lampę sufitową zrobić samemu i ile kosztuje lampa “pająk”, odpowiedź znajdziesz w tekście.

Czym jest lampa “pająk”?

Lampa “pająk” to po prostu długie przewody zakończone żarówkami, często bez klasycznych abażurów. Brzmi skromnie, ale w rzeczywistości lampa “pająk” staje się jednym z najbardziej intrygujących i charakterystycznych elementów wnętrza. Obecnie jest to na pewno gorący trend w aranżacji wnętrz, a podobną lampę możemy nabyć praktycznie w każdym sklepie z oświetleniem. Będzie świetnie wyglądać zarówno w salonie, jak i w kuchni pod sufitem, gdzie będzie oświetlać np. okrągły stół z krzesłami, przy którym domownicy będą spożywać wspólne posiłki.

Czym jest lampa "pająk"?

Jeśli zastanawiasz się, jak w nowoczesnym mieszkaniu prezentuje się lampa “pająk”, aranżacje i zdjęcia znajdziesz w galerii!

Inspiracje loftowe: lampa “pająk” w salonie, kuchni i sypialni

Długie, nieregularne kable zakończone żarówką kojarzą się z surowym, nieukończonym wnętrzem. I to właśnie stąd wziął się pomysł na lampę “pająk” – nawiązuje ona do minimalistycznych, zwłaszcza loftowych przestrzeni. Taki rodzaj oświetlenia pozwala na dużą dawkę kreatywności podczas aranżowania wnętrz. Możemy eksperymentować z montażem, układem kabli, kształtami żarówek, a także – jeśli są – abażurami.

Lampa “pająk” w salonie to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich lat, chociaż tego rodzaju oświetlenie można znaleźć również w sypialniach i kuchniach inspirowanych stylem industrialnym.

Lampa sufitowa “pająk” – rodzaje

Najbardziej popularne wersje lampy “pająk” w polskich sklepach to: lampa “pająk” z 3 ramionami, lampa “pająk” z 5 ramionami oraz lampa “pająk” z 6 ramionami. Jeśli jednak poszukujemy czegoś innego, producenci proponują różnorodne kombinacje. Musimy tylko zadecydować, co najlepiej będzie wyglądało w mieszkaniu.

Lampa “pająk” – jak ją zawiesić?

Oto prosty sposób na zawieszenie lampy “pająk”: główny element montażowy (podsufitówka) przytwierdzamy do sufitu podobnie jak w przypadku tradycyjnej lampy. Długie przewody można zawiesić za pomocą specjalnych haków lub pozwolić im swobodnie opadać. Jak widać, instalacja lampy “pająk” nie jest trudna.

Lampa “pająk” – aranżacje

Jeśli planujemy wykorzystać takie oświetlenie, możemy zdecydować się na prosty model z samymi żarówkami. Warto jednak rozważyć też modele z abażurami. Lampa “pająk” zwykle ma niewielki abażur przypominający klatkę (druciane abażury stały się hitem ostatnich miesięcy). To podkreśla industrialny charakter tej praktycznej dekoracji. Na rynku dostępne są również specjalne żarówki, które nie rażą w oczy, dlatego najlepiej zawieszać je bez abażura. Zapewniają ciepłe, przytłumione światło.

Jakie aranżacje będą najbardziej interesujące?

Lampa “pająk” w salonie to zdecydowanie najczęściej wybierana opcja. Lampę można zawiesić nad stołem jadalnym lub nad sofą. Ponieważ przewody są wystarczająco długie, aby układać je w kreatywne upięcia, warto skorzystać z dodatkowych elementów, na których zamocujemy odnogi lampy “pająk”. Doskonale sprawdzą się tutaj różnego rodzaju metalowe siatki, drewniane belki, haki i uchwyty. Interesującą opcją jest oplecenie przewodu np. grubym sznurkiem lub łańcuchem.

Lampa “pająk” DIY

Ile kosztuje lampa “pająk”? Za nowoczesne oświetlenie w stylu “pająk” zapłacimy średnio od 50 złotych wzwyż. Najdroższe lampy mogą kosztować nawet 400 złotych, choć nie brakuje też takich, za które zapłacimy 800-1000 złotych.

Jeśli chcemy zaoszczędzić i wykazać się kreatywnością, zróbmy lampę samodzielnie. Potrzebne będą: podsufitówka do podłączenia trzonu, oprawki do żarówek, odciążniki, kostka, przewody, haki i żarówki.

Oprawki należy odkręcić, wprowadzić przewód i zacisnąć końcówki, dokręcając śrubki. Następnie oprawki złączamy z powrotem. Do podsufitówki wprowadzamy przewody, a w suficie wiercimy otwór, w którym umieszczamy hak oraz wkręcamy haczyk. To na nim opieramy przewody, które musimy podłączyć do kostki. Na końcu naciągamy przewody i je przykręcamy. Powinny utrzymywać podsufitówkę. Na suficie można zamontować haczyki, na których zawiesimy przewody. Gotowe!

Lampa “pająk” – biała czy czarna?

Lampy w stylu “pająk” dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych (przede wszystkim chodzi o kolor przewodów). Najbardziej uniwersalna, a jednocześnie wyrazista jest czarna lampa “pająk”. Pasuje do salonu, kuchni, a nawet sypialni.

Biała lampa “pająk” mniej przyciąga uwagę, subtelnie ozdabiając wnętrze. Interesującym rozwiązaniem są również odcienie złota, miedzi i srebra. W modnych aranżacjach możemy spotkać również lampy czerwone, niebieskie czy żółte. Możliwości kolorystycznych jest jednak znacznie więcej.

You May Also Like