Ogród angielski: jak stworzyć ogród w stylu angielskim?

Ogród angielski: jak stworzyć ogród w stylu angielskim?

Ogród angielski to dzikość przyrody, swoboda i romantyczność! Jeśli cenisz naturalne aranżacje ogrodowe, nie przepadając za równo przyciętymi klombami i symetrycznymi rabatami, angielski ogród to coś dla Ciebie. Dzisiaj opowiemy więcej o tym stylu – doradzimy, jakie kwiaty warto wybrać, jakie meble umieścić i od czego zacząć planowanie takiej przestrzeni.

Cechy charakterystyczne ogrodu angielskiego

Ogród i taras to miejsca, gdzie wiosną i latem spędzasz wiele czasu. Warto zadbać o to, by te przestrzenie były nie tylko funkcjonalne, ale także piękne i doskonale wpasowujące się w Twój gust. Jeśli cenisz nieregularne linie i bliskość natury, ogród angielski będzie dla Ciebie doskonałym wyborem! Co to jest ogród angielski? Zebraliśmy dla Ciebie kilka kluczowych cech, które pozwolą Ci odróżnić ten styl od pozostałych.

Cechy charakterystyczne ogrodu angielskiego

Jak prezentuje się ogród angielski? Jego charakterystyczne cechy obejmują:

  • inspirowanie się naturą,
  • nieregularne grupy roślin zamiast równych rabat,
  • podkreślenie nierówności terenu,
  • wykorzystanie naturalnych lub imitujących naturalne zbiorników wodnych,
  • przestrzeń pełna życia i swobody.

Ogród angielski – jak zacząć projekt?

Planujesz aranżację ogrodu angielskiego? Projekt rozpocznij od stworzenia planu przestrzeni. Na kartce papieru narysuj kształt ogrodu, zaznacz ścieżki i rabaty kwiatowe. Kolejnym krokiem podczas tworzenia projektu ogrodu w stylu angielskim jest określenie właściwości gleby, identyfikacja miejsc nasłonecznionych i zacienionych, oraz ustalenie kierunku, z którego przeważnie wieje wiatr. Na tym etapie planowania ogrodu angielskiego rysunek pomoże Ci w rozmieszczeniu kwiatów, drzew i krzewów. Nie można też zapomnieć o meblach. Świetnym przykładem mebli, które idealnie wpasowują się w styl ogrodu angielskiego są fotele bujane, w których można wypić popołudniową herbatę w towarzystwie kwiatów i zieleni.

Kwiaty i krzewy warto dobrać tak, aby tworzyć warstwy, zgodnie z zasadą, że wyższe rośliny powinny znajdować się z tyłu, a niższe z przodu. Pamiętaj także o tym, że rośliny powinny się wzajemnie uzupełniać w okresie kwitnienia oraz dekorować ogród również zimą – dlatego warto włączyć kilka roślin zimozielonych.

Jak stworzyć ogród w stylu angielskim?

Jak założyć ogród angielski? Istotą angielskiego ogrodu przydomowego jest uporządkowany wygląd pozornego zaniedbania – celem jest, aby ogród wydawał się dziko rosnący, ale jednocześnie utrzymany i funkcjonalny. Zewnętrzne granice ogrodu można zaznaczyć za pomocą żywopłotu, a w jego wnętrzu tworzyć swobodne kompozycje składające się z dużych grup poszczególnych gatunków roślin.

Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć ogród, pamiętaj, że styl angielski unika rozległych, nisko przyciętych trawników – tutaj powinniśmy raczej zaprojektować niewielkie, zacienione trawniki niż duże zielone obszary. Brzegi ścieżek są idealnym miejscem dla niskich kwiatów, najlepiej takich o lekko opadających łodyżkach. W ogrodzie muszą znaleźć się także róże i pnącza, dla których warto zamontować siatki i pergole, na przykład w kształcie łuku – mogą one stać w ogrodzie swobodnie (wówczas warto pod nimi ustawić ławkę), można je umieścić nad jedną ze ścieżek lub w pobliżu okna lub drzwi sąsiadującego z ogrodem.

A jak stworzyć mały ogród w stylu angielskim?

Na niewielkich przestrzeniach obszerne pergole raczej nie będą odpowiednie. W małym ogrodzie sprawdzą się natomiast bujne rośliny i kwiaty przypominające te z ogrodu babci oraz rozłożyste, wypełniające przestrzeń krzewy. Powinno być tajemniczo i romantycznie – nawet na małej powierzchni!

Angielskie ogrody przydomowe – jakie rośliny wybrać?

Jakie rośliny dobrać do ogrodu angielskiego? Początkowo angielskie ogrody przydomowe były zamieszkiwane głównie przez warzywa i lecznicze zioła. Dziś w ogrodach tego rodzaju dominują przede wszystkim kwiaty i krzewy. Urządzasz ogród angielski? Wybierz kwiaty typowe dla tego kraju i klimatu. Najbardziej odpowiednie są rośliny o pastelowych barwach, delikatnych kształtach i zdolne do bujnego rozmnażania się – chodzi o to, aby rośliny zgromadzone w ogrodzie wyglądały jak z dawnych obrazów.

You May Also Like