Pokój dla malucha – z tych mebli Twoje dziecko tak szybko nie wyrośnie

Pokój dla malucha – z tych mebli Twoje dziecko tak szybko nie wyrośnie

Niedawno jeszcze maluch nie sięgał do góry stołu, a teraz coraz częściej pragnie swojej prywatności. Nie zatrzymasz tego procesu, ale możesz zapewnić dzieciom przestrzeń dostosowaną do ich rosnących potrzeb. Zastanawiasz się, jak zaaranżować pokój dla dziecka? Wybierz nowoczesne meble modułowe dla maluchów oraz inne rozwiązania, które będą wspierać Twoje dzieci przez lata.

Mówi się, że o upodobaniach – również dziecięcych – nie powinno się rozmawiać. Możemy jednak próbować dopasować do nich meble, które będą towarzyszyć dzieciom w ich szybkim dorastaniu i spełnią oczekiwania rodziców. Czy jesteś gotów poznać najlepsze pomysły? Zacznijmy!

Eleganckie i bezpieczne meble dla maluchów – zaokrąglone kąty

Bezpieczny dom jest istotny dla najmłodszych od momentu urodzenia i przez cały okres dojrzewania. Idealną przestrzeń dla dzieci stworzysz, wybierając meble z delikatnie wyprofilowanymi krawędziami szaf, komód i półek. To rozwiązanie nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także jest modne i stanowi podstawę współczesnych aranżacji wnętrz.

Eleganckie i bezpieczne meble dla maluchów – zaokrąglone kąty

Zestaw mebli z zaokrąglonymi kątami sprawi, że Twoje dziecko nie zrani się podczas zabawy czy korzystania ze szafy czy łóżka – to ważne, ponieważ dzieci często skaczą i biegną po pokoju. Upadek na ostry kąt mebla może mieć poważne konsekwencje – szczególnie dla małego malucha.

Wysoka jakość materiałów użytych do produkcji mebli (systemowych lub kupowanych oddzielnie), zaokrąglone kąty i staranne wykończenia są gwarancją, że przetrwają one w dziecięcym pokoju przez długie lata, jednocześnie będąc bezpiecznymi.

Istotne aspekty mebli dziecięcych wpływające na ich funkcjonalność Inne ważne elementy mebli dziecięcych wpływają na ich użyteczność. Postaw sobie zatem kilka pytań.

  • Czy meble mają odpowiednią wysokość?
  • Czy maluch może sięgnąć szafki bez potrzeby np. stania na krześle?
  • Czy szuflady i szafki otwierają się bez trudu?
  • Czy meble posiadają bezpieczne, opóźnione zamykania szuflad, które chronią palce dziecka przed przytrzaśnięciem?

Zaokrąglone kąty i drobne elementy wykończenia stają się istotnymi szczegółami, na które warto zwrócić uwagę podczas urządzania pokoju dziecięcego. Wszystko poza bezpieczeństwem to kwestia gustu. O barwach dodatków czy mebli do pokoju dziecka możecie zdecydować razem.

Kolory w pokoju dziecięcym

Pantone Institute co roku ogłasza tzw. kolory roku, które dominują w trendach wnętrzarskich. Ale czy pamiętasz, jaki kolor był rok lub dwa lata temu? Czy fotel granatowy był modny w tym czy w poprzednim sezonie? Wybierając barwy do pokoju dziecięcego, lepiej postawić na preferencje dziecka – w końcu to ono musi czuć się komfortowo w swoim małym królestwie.

Różowe czy pastelowe barwy do pokoju dziewczynki, a niebieskie czy zielone dla chłopca? A może czerwień będzie lepsza w pokoju syna, a fiolet u córki? Wybierając kolory do pokoju dla chłopca i dziewczynki, nie sugeruj się płcią dzieci ani przypisywanymi jej stereotypami, ale tym, w jakich kolorach Twoje dziecko rzeczywiście czuje się dobrze. Jest wiele dziewczynek, które nie znoszą różu i “księżniczkowych” motywów, a także wielu chłopców, którym bardziej odpowiadają delikatne, pastelowe odcienie niż te intensywne, “typowo chłopięce”.

Pamiętaj również, aby nie przesadzać z liczbą kolorów w pokoju dziecięcym. Choć intensywne akcenty kolorystyczne we wnętrzach dziecięcych są jak najbardziej właściwe, ich nadmiar może przytłaczać. Wszystkie kolory tęczy w pomieszczeniu pełniącym rolę sypialni, miejsca do nauki i zabawy, nie są wskazane – chyba że planujesz co roku zmieniać aranżację pokoju. Zapewne sama dobrze wiesz, że dzieci bywają kapryśne i chętnie zmieniają zdanie.

Uniwersalne rozwiązania warto rozważyć

Postaw na wszechstronne propozycje. Na przykład: jasne meble do pokoju dziecka pasują do różnorodnych aranżacji, wprowadzając spokój i relaks. Ułatwi to uspokojenie dziecka po pełnym emocji dniu w przedszkolu i zachęci do pójścia spać. Starszemu dziecku jasne meble pomogą skupić się podczas odrabiania zadań domowych.

Nowoczesne meble dziecięce

Urządzanie pokoju dziecięcego to niełatwe zadanie, dlatego warto wybrać meble o nowoczesnym wyglądzie. Dzięki nim unikniesz sezonowych trendów i zapewnisz, że wnętrze będzie się rozwijać wraz z dzieckiem.

Zastanawiasz się, co oznacza “nowoczesne”?

Można by wymienić:

  • minimalistyczne dekoracje,
  • proste nogi,
  • neutralne barwy,
  • gładkie fronty.

Stylowe, trwałe i uniwersalne meble nowoczesne przypadną do gustu zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom, a w przyszłości staną się podstawowym wyposażeniem pokoju Twojego nastolatka.

Dekoracje pokoju dziecięcego: bądźcie kreatywni!

Dekoracje są dopełnieniem każdej aranżacji. W pokoju dziecięcym na początku są to pluszaki i kolorowe obrazy na ścianach, a później – plakaty ulubionych celebrytów lub pierwsze próby artystyczne. Jasne meble z gładkimi frontami będą uniwersalnym tłem dla ozdób. Najlepsze jest to, że niezależnie od koloru wszystkie dekoracje będą do siebie pasować.

Jeśli nie chcesz zmieniać dekoracji zgodnie z sezonową modą, stwórz warunki, aby dziecko mogło łatwo dekorować swój pokój samodzielnie. Zainwestuj w tablicę korkową lub ramki, w których maluch umieści swoje rysunki. Idealnie sprawdzą się również półki, komody lub szafki, czyli wszystkie meble, które pozwolą dzieciom eksponować ich prace, kolekcje czy pamiątki z wakacji.

You May Also Like