Poznaj plusy i minusy wykorzystania szkła pomiędzy szafkami kuchennymi

Poznaj plusy i minusy wykorzystania szkła pomiędzy szafkami kuchennymi

Planujesz ścianę pomiędzy górnymi a dolnymi szafkami kuchennymi i zastanawiasz się, czy szkło między szafkami w kuchni to dobry pomysł? Dowiedz się, jakie korzyści i wady ma szklane wykończenie, które może pełnić różne funkcje.

Jakie szkło pomiędzy szafkami kuchennymi warto wybrać?

Szkło między szafkami kuchennymi może pasować do różnych stylów – od minimalistycznego, przez industrialny, aż po glamour. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego rodzaju i koloru szkła do mebli. Pamiętaj, że szkło nie musi być w takim samym wykończeniu jak fronty kuchenne. Wyobraź sobie matowe szkło jako subtelne urozmaicenie błyszczącego laminatu, a z drugiej strony – szklany połysk jako wyrazistą ozdobę wśród matowych powierzchni. Brzmi interesująco, prawda?

Jakie szkło pomiędzy szafkami kuchennymi warto wybrać?

Jeśli kolorowe szkło ma przyciągać wzrok zamiast płytek, wybierz szkło w odcieniu kontrastującym z frontami mebli. W przypadku aneksu kuchennego rozważ szkło w kolorze pasującym do głównej dekoracji salonu. Ciekawą opcją jest również szkło z nadrukiem przypominającym fototapetę, do której będzie pasował stół okrągły z krzesłami. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, postaw na lustra, które dodadzą kuchni głębi.

Różne funkcje szkła między szafkami kuchennymi

Szkło między szafkami kuchennymi może zastąpić popularne farby tablicowe do nanoszenia zmywalnych notatek na ścianach. Aby możliwe było zapisywanie listy produktów spożywczych, etapów przepisów kulinarnych czy przypomnień dla członków rodziny, szkło między meblami kuchennymi powinno mieć właściwości tablicy suchościeralnej. Dzięki temu cecha pozwala na łatwe usuwanie napisów za pomocą gąbki lub ściereczki – bez konieczności uciążliwego szorowania i stosowania detergentów.

Szkło pod szafki kuchenne może występować również w kombinacji z innymi materiałami. W oryginalnych wnętrzach może służyć jako zabezpieczenie innego materiału, który jest doskonale widoczny spod przezroczystej tafli. Transparentne szkło o wykończeniu matowym lub błyszczącym może pokrywać ceglaną, betonową lub tapetowaną ścianę jedynie na odcinku między

Odkryj wady i zalety szkła pomiędzy szafkami kuchennymi

Wśród plusów szkła między szafkami kuchennymi warto wymienić zarówno walory wizualne, jak i praktyczne. Jednym z największych atutów tego rozwiązania jest uniwersalne urozmaicenie wnętrza. Gładkie szyby kuchenne między szafkami stanowią neutralne dopełnienie płytek podłogowych naśladujących beton. Doskonale współgrają również z laminowanymi frontami stylizowanymi na drewno. Natomiast wzorzyste szkło z motywami geometrycznymi, roślinnymi i innymi może nawiązywać do wystroju innego pomieszczenia, na przykład monstery w salonie.

Czy szkło zamiast płytek w kuchni może być nad płytą grzewczą?

Tak – najlepszym wyborem jest wytrzymałe szkło hartowane. Charakteryzuje się odpornością nie tylko na wysoką temperaturę, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Zaletą szklanego wykończenia jest również łatwe czyszczenie w porównaniu z płytkami – zanieczyszczenia często dostają się w fugę między kafelkami. Dzięki jednolitemu szkłu unikasz gromadzenia się brudu w trudno dostępnych miejscach i stopniowego kruszenia się fugi.

Jakie minusy ma szkło między meblami kuchennymi? Szyby w kuchni między szafkami są najbardziej problematyczne w okolicy zlewozmywaka i płyty grzewczej. Wystarczy umyć naczynia lub zagotować wodę w garnku bez pokrywki, aby rozpryskujące się krople wody pokryły szkło i stworzyły nieładne ślady. Owszem, z łatwością usuniesz zabrudzenia, ale możesz pozostawić nieestetyczne smugi. Jak temu zapobiec? Aby szyby między szafkami kuchennymi prezentowały się zadowalająco, najlepiej używać środków czystości zapobiegających powstawaniu zacieków i smug.

Kolejnym minusem szkła pod szafkami kuchennymi jest jego cena. Koszt grubego szkła hartowanego z grafiką przekracza nawet 500 zł/m2. Jeśli projekt kuchni nie pozwala na wykorzystanie gotowych paneli ściennych, zamówienie szyb na wymiar istotnie podwyższa ich koszt.

You May Also Like