Sypialnia w poddaszu ze skosami – oto sprawdzone pomysły

Sypialnia w poddaszu ze skosami – oto sprawdzone pomysły

Aranżacja sypialni na poddaszu to często wybierane rozwiązanie przy wykorzystaniu przestrzeni piętra w domu jednorodzinnym. Jak efektywnie zaplanować przestrzeń przy ścianach kolankowych oraz umieścić najważniejsze meble? Poznaj przetestowane propozycje na sypialnię ze skosami.

Wykorzystanie skosów w sypialni – jak to zrobić?

Wysokość, na której zaczyna się ściana kolankowa w sypialni ze skosem, to zwykle 130 cm. Oznacza to, że łatwo można umieścić pod ścianą przedmioty oraz meble, które są niższe lub pasują kształtem do sypialni w poddaszu ze skosami. Często jest to doskonałe miejsce na toaletkę, gdyż mieści się ona pod skosem, a dzięki oknom dachowym przestrzeń jest dobrze doświetlona. Jeśli problemem jest wybór odpowiednich mebli, można po prostu skorzystać z estetycznych pudeł z pokrywkami, które służą do przechowywania i są łatwo dostępne, a jednocześnie schowane. Innym sprawdzonym pomysłem do sypialni na poddaszu ze skosem jest komoda o właściwej wysokości lub regał modułowy, który można dowolnie konfigurować pod względem wysokości i szerokości. Skosy to również dobre miejsce na domowe biuro, które często umiejscawiane jest właśnie w sypialni. Czasem wystarczy kompaktowe biurko, fotel biurowy oraz półka na dokumenty, aby móc skoncentrować się w spokoju własnego domu. Sam skos może być odpowiednim miejscem do zamontowania oświetlenia, które umożliwi wygodną pracę po zmierzchu.

Wykorzystanie skosów w sypialni – jak to zrobić?

Urządzenie małej sypialni na poddaszu – jak to zrobić?

Mniejsza powierzchnia zawsze stanowi większe wyzwanie podczas urządzania wnętrza. Mała sypialnia na poddaszu ze skosem to także okazja do wykazania się pomysłowością. Często brakuje miejsca na pełnowymiarową szafę, ale wtedy można poszukać innych rozwiązań. Praktycznym meblem do niewielkiej sypialni na poddaszu może być szafka na kółkach. Przykładowo model RÅVAROR dostępny w sklepach IKEA osiąga wysokość 140 cm razem z kółkami, co pozwala na umieszczenie go tuż przy ścianie kolankowej.

Tam, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, funkcjonalność staje się priorytetem. Dlatego w małej sypialni ze skosem często decydujemy się na szafy PAX, które oprócz tradycyjnych opcji oferują różne praktyczne systemy, umożliwiające optymalne wykorzystanie przestrzeni zajmowanej przez szafę. Modułowe systemy przechowywania również cieszą się popularnością, gdyż pomagają zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy w niewielkiej sypialni na poddaszu. Jeśli w małej sypialni na poddaszu brakuje miejsca na przechowywanie, warto pomyśleć o wykorzystaniu przestrzeni pod łóżkiem. Jeżeli pod stelażem znajduje się pusta przestrzeń, można tam umieścić pudełka z rzadko używanymi przedmiotami, takimi jak ozdoby świąteczne. Niektóre łóżka posiadają obszerne skrzynie, które pomieszczą wiele rzeczy. Praktyczne są też szuflady, idealne do przechowywania np. dodatkowej pościeli.

Kluczowy element – wybór łóżka na poddasze

Najistotniejszym meblem w każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Czy jednak wybór łóżka na poddasze powinien opierać się na innych kryteriach niż w przypadku standardowej sypialni? Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco przestronne, aby umieścić mebel z dala od ścian kolankowych, wybór pozostaje dowolny. Jeśli jednak planuje się łóżko pod skosem, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wysokość. Często stosowanym rozwiązaniem przy aranżacji sypialni na poddaszu jest umieszczenie wezgłowia łóżka pod ścianą kolankową. Jednak zagłówek to zazwyczaj najwyższa część mebla. Dlatego lepiej zdecydować się na niskie łóżko na poddasze, którego szczyt nie będzie utrudniał ustawienia pod ścianą. Niskie łóżko na poddasze może nie mieć skrzyni ani szuflad pod materacem, ale jego niewątpliwym atutem będzie relatywnie niska wysokość, która ułatwi aranżację sypialni. Poddasze z racji swojej specyfiki często wymaga oryginalnych rozwiązań, ale efekt końcowy może być równie efektowny i funkcjonalny, jak w przypadku zwykłego pomieszczenia.

You May Also Like