Szafa w salonie – jaka będzie odpowiednia?

Szafa w salonie – jaka będzie odpowiednia?

Salon to przestrzeń niezwykle elastyczna, która dzięki właściwemu wyposażeniu może zaspokoić zarówno potrzeby estetyczne, jak i praktyczne. Jako zazwyczaj największe pomieszczenie w domu, warto wykorzystać jego potencjał. Wnętrza o funkcji reprezentacyjnej często skupiają się na witrynach i komodach, ale w niektórych przypadkach warto rozważyć umieszczenie klasycznej szafy w salonie. Aranżacje z większą ilością miejsca do przechowywania zapewniają mieszkańcom wygodę i komfort oraz ułatwiają utrzymanie porządku. Jeśli szukasz mebla, który nie tylko zachwyci swoim wyglądem, ale także zaoferuje miejsce na niezbędne przedmioty, przeczytaj poniższe wskazówki!

Funkcja szafy w salonie

Salon to miejsce, w którym odbywają się różnorodne spotkania, jak świąteczne obiady z rodziną, wieczorne zebrania ze znajomymi czy relaks przy serialu. Warto więc przygotować się na każdą okazję, a doskonałym miejscem na przechowywanie drobiazgów będzie duża szafa w salonie. Możliwości jej wykorzystania są różne, ale z pewnością szybko zapełnią się wszystkie półki.

Funkcja szafy w salonie

Pojemna szafa w salonie pomieści nie tylko codziennie używane przedmioty, ale także te, które nie zmieściły się w innych pomieszczeniach – zimowe płaszcze z przedpokoju, rzadko używane suknie i garnitury z garderoby, czy pościel i prześcieradła z sypialni. Jeśli salon pełni także funkcję jadalni, szafa w salonie będzie przydatna na przechowywanie dodatkowych filiżanek, talerzy i sztućców.

Czy szafa na całą ścianę w salonie to dobry pomysł?

W nowoczesnych aranżacjach często spotyka się rozwiązanie polegające na pełnej zabudowie szafy w salonie, sięgającej od podłogi do sufitu. Meble tego typu są wykonywane na zamówienie, aby idealnie dopasować je do wymiarów pomieszczenia. Choć jest to jedna z droższych opcji, pozwala uzyskać spektakularne rezultaty.

Szafa na całej ścianie w salonie nie tylko będzie niezwykle pojemna, ale również znacząco wpłynie na wygląd wnętrza. W ramach zabudowy często można umieścić wnękę na telewizor i sprzęt multimedialny, warto również przewidzieć otwarte lub przeszklone półki na ozdoby i rośliny doniczkowe czy też mały okrągły stół. Wykonując szafę na zamówienie, możliwe jest pełne spersonalizowanie, co pozwoli zrealizować nawet najbardziej nietypowe pomysły.

Jaka szafa w salonie w bloku będzie najlepsza?

Obszerny mebel jest szczególnie przydatny w małych mieszkaniach, gdzie trudno znaleźć przestrzeń na przechowywanie drobiazgów. Ważne jest jednak, aby zachować odpowiednie proporcje, które są kluczowe dla estetyki wnętrza. W małym salonie duża szafa może wywołać uczucie przytłoczenia, dlatego warto pamiętać o różnych trikach optycznych.

W małej przestrzeni lepiej unikać ciemnych kolorów, dlatego najlepiej sprawdzą się meble z białymi lub kremowymi frontami. Jasne odcienie w połączeniu z dużą ilością światła sprawią, że nawet duża szafa w salonie w bloku będzie prezentować się dobrze.

Jak zaaranżować szafę w salonie – drzwi przesuwne czy tradycyjne?

Meble do przechowywania powinny mieć praktyczny podział i rozmieszczenie półek, ale na wygodę użytkowania wpływa też sposób otwierania drzwi. Ważne są również kwestie estetyczne, ponieważ szafa w salonie powinna harmonijnie wpisywać się w styl pomieszczenia. Szafy przesuwne mogą być kojarzone przede wszystkim z meblami w wąskim przedpokoju lub korytarzu, ale to błędne myślenie! Takie rozwiązanie doskonale pasuje do nowoczesnego salonu i będzie świetnym wyborem, zwłaszcza gdy otwierając szafę, blokowalibyśmy np. wyjście na balkon.

Jeśli pokój jest przestronny i szafa z drzwiami otwieranymi nie stanowi ograniczenia, można śmiało wybrać mebel z drzwiami uchylnymi. Dużą zaletą jest możliwość otwarcia tylko jednej sekcji – przy drzwiach przesuwnych odsłaniamy całe wnętrze szafy, co nie zawsze jest pożądane, jeśli akurat przyjmujemy gości w salonie, a nie zadbaliśmy o porządek na półkach.

You May Also Like