Zastanawiasz się, jak stworzyć własną szklarnię w ogrodzie? Nawet niewielka przestrzeń szklarniowa może znacząco ułatwić hodowlę bardziej wymagających roślin. Pragniesz zbudować szklarnię na własną rękę? Przygotowaliśmy kilka wartościowych porad. Poznaj zasady tworzenia szklarni oraz jakie materiały warto wykorzystać. Zacznijmy! Na co zwrócić uwagę planując własną szklarnię ogrodową?
Wybierając konstrukcję dla domowej szklarni – jakie są opcje?
Rozważasz postawienie niewielkiej szklarni ogrodowej, ale nie jesteś pewien, jaki materiał będzie najlepszy? Istnieje kilka opcji do wyboru, zarówno jeśli chodzi o konstrukcję nośną, jak i przegrody.
Tworzenie szklarni z drewna
Bardzo popularnym wyborem jest projekt szklarni wykonanej z drewna. Co przyczynia się do jego popularności? Po pierwsze, drewno doskonale harmonizuje z klasycznymi budynkami oraz elementami małej architektury ogrodowej, takimi jak pergole czy altany. Po drugie, materiał nie jest podatny na nagrzewanie się w wyniku ekspozycji na słońce, co sprawia, że jest komfortowy w użyciu i bezpieczny. Warto jednak pamiętać, że drewno może być wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, a odpowiednią wytrzymałość osiągnie jedynie przy regularnej pielęgnacji i konserwacji.
Tworzenie szklarni ze stali
Szklarnia wykonana ze stali to gwarancja solidnej konstrukcji, z której będziesz korzystać przez wiele lat. Na pewno docenisz głównie odporność stali na wilgoć i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warto jednak pamiętać, że stalowe konstrukcje są ciężkie, co może powodować trudności w trakcie montażu.
Tworzenie szklarni z aluminium
Jeśli planujesz postawienie małej szklarni, warto zastanowić się nad aluminiową konstrukcją – doskonale sprawdza się dla mniejszych, przenośnych ram, które po zakończonym sezonie można zdemontować lub przenieść w inne miejsce. Szklarnia z aluminium to również najbardziej ekonomiczny wybór, który nie wymaga budowania fundamentów.
Budowanie szklarni krok po kroku – jak się za to zabrać?
Krok 1. Przygotuj fundament dla szklarni. Szklarnię można postawić na fundamencie, betonowych blokach czy kotwach. Lekka, mała szklarnia (np. wykonana z aluminium) niekiedy wcale nie potrzebuje fundamentów, zwłaszcza jeśli ma to być konstrukcja sezonowa, przewidziana na jeden okres wegetacyjny. Jednym z metod montażu takiej lekkiej szklarni jest wykopanie dołów i umieszczenie kotew w betonie.
Solidne szklarnie powinny być umieszczone na betonowym fundamencie. Fundament jest również wymagany przy budowie szklarni ze stali i drewna, aby chronić materiały przed negatywnym wpływem wilgoci. Fundamenty pod szklarnię wykonuje się w sposób zbliżony do fundamentów domu – potrzebna będzie zbrojona ława fundamentowa.
Zadbaj również o prawidłową izolację poziomą (papą) i pionową (masą bitumiczną). Ważna jest także głębokość wykopu, która zgodnie ze strefami przymarzania gruntu (w zależności od lokalizacji inwestycji) wynosi od 80 do 140 cm.
Budowa fundamentu pod szklarnią przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest stworzenie jeszcze lepszych warunków dla rozwoju roślin. Fundament chroni przed szkodnikami oraz zapobiega zamarzaniu gruntu wewnątrz szklarni czy wypłukiwaniu mikroelementów z gleby.
Krok 2. Skonstruuj szklarnię. Konstrukcję nośną należy wykonać tylko z właściwie zabezpieczonych elementów. Najlepiej wybierać materiały fabrycznie zaimpregnowane lub zabezpieczać powierzchnie drewna czy metalu samodzielnie za pomocą odpowiednich środków.
Podczas montażu szklarni pracuj etapami, składając każdą ścianę oddzielnie. Pamiętaj również o skonstruowaniu ramy drzwiowej, którą należy przymocować na odpornych na wilgoć zawiasach. Drzwi szklarni najlepiej umieścić po stronie zachodniej, skąd najczęściej wieje wiatr. Taki układ pozwoli zwiększyć cyrkulację powietrza podczas upalnych dni.
Krok 3. Zamontuj pokrycie szklarni. Następny etap budowy szklarni to instalacja ścian i pokrycia. Folia jest najprostsza w obsłudze, jednak nie oferuje dużej trwałości – może pęknąć nawet podczas prób przymocowania do konstrukcji. Jeśli potrzebujesz czegoś bardziej trwałego, rozważ użycie płyt poliwęglanowych. Są to miękkie i elastyczne materiały, wystarczy je przymocować za pomocą wierteł spiralnych do metalu lub wierteł widiowych. Płyty poliwęglanowe można, w razie potrzeby, przyciąć piłą tarczową o drobnych zębach lub piłą ręczną pod niewielkim kątem.
Następnie zabezpiecz płytę przed dostępem kurzu czy wilgoci stosując właściwą taśmę samoprzylepną. Warto też pamiętać o używaniu odpowiednich materiałów, które nie reagują chemicznie z poliwęglanem. Na przykład, nie zaleca się stosowania uszczelek z PCW.
Montaż szklanych płyt również nie jest trudny, ale w dużej mierze zależy od projektu szklarni i wybranych rozwiązań. Czasem szyby są montowane za pomocą śrub do drewnianej konstrukcji, innym razem, po nałożeniu uszczelek na stelaż w miejscu styku okna z konstrukcją, można położyć panele szklane, oddzielając je specjalnymi klipsami ze stali nierdzewnej i dociskając do ramy za pomocą zacisków do szyb. Inna metoda polega na zastosowaniu plastikowych podkładek i przyklejeniu szyby za pomocą silikonu. Jak widać, opcji jest sporo.
Krok 4. Przygotuj podłoże w szklarni. Ostatni krok to wybór odpowiedniego podłoża. Ziemia, którą usunąłeś podczas wykopu, prawdopodobnie nie jest odpowiednia do uprawy bardziej wymagających roślin czy warzyw – warto nabyć żyzną, wzbogaconą o mikroelementy mieszankę. Aby utrzymać płodność gleby, regularnie nawoź i wymieniaj podłoże. Dostępne są także łatwe w montażu maty, które wspierają doskonały rozwój strefy korzeniowej. Jeśli planujesz uprawę roślin bezpośrednio w donicach, zainwestuj w bardziej komfortowe podłoże – na przykład kostkę brukową czy płyty betonowe.
Kiedy wszystko pójdzie pomyślnie i cała konstrukcja zostanie ukończona, znajdź wygodny fotel na biegunach, rozsiądź się i podziwiaj efekty swojej pracy!