Witryna szklana: nowoczesna czy klasyczna. Szklane witryny do kuchni, salonu, sypialni

Witryna szklana: nowoczesna czy klasyczna. Szklane witryny do kuchni, salonu, sypialni

Witryna szklana wygląda lekko, pozwala uporządkować domowe drobiazgi i jednocześnie eksponować ich urok. Meble z szklanymi witrynami są uniwersalne. Najczęściej używa się ich w salonie, kuchni oraz jadalni. Sprawdźcie, jakie opcje aranżacyjne oferuje szklana witryna i jak z nich efektownie korzystać!

Witryna szklana niegdyś i teraz

Witryna jako mebel pojawiła się w okresie klasycystycznym (za panowania Ludwika XVI we Francji). Przyjmowała formę przeszklonej szafki i służyła głównie do prezentacji porcelany i ceramiki.

Witryna szklana miała swoje miejsce w niemal każdym domu polskiej inteligencji sprzed wojny. Traktowana przez mieszkańców z niezwykłą delikatnością, przechowywała rodzinne serwisy na szczególne okazje, srebrne bomboniery, cukiernice i sztućce. Czasami w witrynie umieszczano cenne porcelanowe figurki, egzotyczne muszle czy kolekcje szkła.

Witryna szklana niegdyś i teraz

Ze względu na delikatny i łamliwy charakter szklanej witryny, przez lata trendów funkcjonalistycznych w aranżacji wnętrz, witryna nieco odeszła w zapomnienie. To jednak się powoli zmienia. Docenia się właściwości porządkujące szklanych witryn oraz ich optyczną lekkość. Ponadto, współczesne witryny są solidne i dostępne w wielu interesujących wersjach.

Witryna szklana w kuchni

W kuchni, witryna szklana tradycyjnie stanowiła nadstawkę klasycznego kredensu (czyli jego górną część). Dlatego w kuchniach często pojawia się w górnej części zabudowy. Drewniana lub fornir, świetnie prezentuje się zwłaszcza w klasycznych stylach wnętrzarskich. Ponadto jej elegancką formę coraz częściej łączy się z prostymi, nowoczesnymi meblami kuchennymi. W ten sposób tworzy się orzeźwiający kontrast, a „stare” można umiejętnie połączyć z „nowym”.

Szklane witryny w kuchni rozpraszają kuchenną zabudowę i dodają wnętrzu lekkości. Szczególnie jeśli posiadamy ciekawe serwisy porcelanowe czy kolekcje szkła użytkowego, warto rozważyć taki mebel. Domowe zbiory uzyskują dobrą ekspozycję a jednocześnie nie kurzą się ani nie brudzą – bo kryją się za szkłem.

Współczesne szklane witryny do kuchni zazwyczaj mają prostą, geometryczną formę i są pozbawione ozdób. Szkło może być całkowicie przezroczyste (jeśli chcemy, aby zawartość półek była widoczna) lub mleczne. Na rynku dostępne są również witryny szklane w stylu prowansalskim, rustykalnym czy angielskim. Najbardziej popularne są białe – dodają wnętrzu jeszcze większej lekkości. Witryna szklana w stylu vintage to głównie model drewniany lub fornirowany.

Szklana witryna w salonie

Szklana witryna w salonie umożliwia dumne przechowywanie domowych zbiorów: pamiątek, gadżetów, ozdób, a także książek (bardzo praktyczne rozwiązanie – nie kurzą się!). Podobnie jak w przypadku mebli kuchennych, takich jak krzesło hoker, mamy do wyboru szklane witryny o różnych konstrukcjach. Najczęściej jest to drewno – solidne, ponadczasowe, które może być barwione (zazwyczaj na czarno lub biało) lub zachowane w naturalnej kolorystyce surowca. Dodatkowo, do wyboru są różne style szklanych witryn do salonu – od prowansalskiego przez klasyczny, skandynawski aż po industrialny.

Witryna szklana w salonie może być zarówno wisząca, jak i wolnostojąca. Często również stanowi element szafek, regałów czy nowoczesnych meblościanek. Aby jeszcze ciekawiej eksponować domowe zbiory, można zdecydować się na szklaną witrynę z oświetleniem LED.

Witryna szklana w sypialni

Szklana witryna sprawdza się również w sypialni. Podobnie jak w salonie, można przechowywać tam książki, pamiątki czy inne dekoracyjne drobiazgi. Jeśli marzymy o klasycznej aranżacji, szklane witryny doskonale pełnią funkcję garderoby dla pościeli. Można również w nich przechowywać i porządkować zasłony, firany, ręczniki, obrusy i serwety. Aby ekspozycja tkanin była jak najbardziej efektowna, warto zadbać o przemyślany i konsekwentny dobór ich kolorystyki. Pięknie złożone i dopasowane według ulubionego klucza (kolorów, wzorów, funkcji użytkowej) stworzą dodatkową dekorację sypialni. Dzięki przeszklonej ekspozycji łatwo można zlokalizować ulubiony obrus czy świąteczną serwetę.

You May Also Like