Zabudowana kuchnia: ratunek dla Twoich urządzeń AGD

Zabudowana kuchnia: ratunek dla Twoich urządzeń AGD

Meble kuchenne na wymiar to często inwestycja na wiele lat. Aby był to wybór udany pod względem estetyki oraz praktycznego użytkowania, warto poświęcić temu tematowi szczególną uwagę. Jak stworzyć nowoczesną i funkcjonalną kuchnię na wymiar?

Meble kuchenne na wymiar – gwarancja porządku i harmonii w pomieszczeniu

Piękny, minimalistyczny wygląd, współczesne wykonanie, doskonała prezencja – to cechy, które ostatnio podbiły rynek wnętrzarski, wyznaczając trendy w aranżacji pomieszczeń domowych. Nic dziwnego. Takie właściwości nie tylko utrzymanie ładu we wnętrzu ułatwiają, ale też dodają poczucie harmonii i równowagi. Wprowadzają także spójność w aranżacji. Co więcej, nowoczesne kuchnie zachwycają praktycznością, której pragnie każdy domownik.

Jak osiągnąć takie efekty w tak często użytkowanym pomieszczeniu, jak kuchnia? Klucz tkwi w właściwym doborze mebli.

Meble kuchenne na wymiar – gwarancja porządku i harmonii w pomieszczeniu

Zabudowana kuchnia do sufitu – sposób na niedopasowane urządzenia i sprzęty

Kuchnie na wymiar oferują wiele istotnych korzyści. Jedną z głównych zalet tego rodzaju rozwiązania jest możliwość swobodnego rozmieszczenia urządzeń AGD. Co mamy na myśli? Na przykład – piekarnik nie musi być już połączony z płytą grzewczą, ani lodówka z zamrażarką. Dzięki funkcjonalnej zabudowie, lokalizację poszczególnych urządzeń możesz łatwo dostosować do swoich przyzwyczajeń i upodobań.

Zabudowa piekarnika czy lodówki przynosi także inne korzyści. W mniejszych kuchniach ukrycie urządzeń to sprytny sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Gładkie i jednocześnie spójne powierzchnie mebli sprawią, że kuchnia będzie się wydawać bardziej przejrzysta i przestronna.

Dodatkowo, zabudowana kuchnia pozwala rozwiązać częsty problem niedopasowania różnych urządzeń AGD. Ukrywając je w meblach, łatwo zasłonisz ich kształt czy kolor, który nie pasuje do aranżacji wnętrza. W ten sposób ukryjesz także nieestetyczne wystające kable, nadając swojemu wnętrzu elegancki i stylowy wygląd.

Meble na wymiar – jak je dobrze dobrać?

Szafka na wymiar pod piekarnik, lodówkę, kuchenkę mikrofalową czy zmywarkę – odpowiednio dobranie mebli może całkowicie zmienić wygląd Twojej kuchni i nadać jej niepowtarzalny charakter. Jak tego dokonać?

Wybierając meble kuchenne, zwróć uwagę na ich wykończenie i sposób wykonania. Masywne modele o intensywnych kolorach, umieszczone w małej kuchni, mogą ją optycznie zmniejszyć. Dla przykładu – stół okrągły z krzesłami może nie mieścić się w kuchni i warto sprawdzić, czy nie przenieść ich do innego pomieszczenia i dać mu funkcję jadalni.

Aby temu zapobiec, wybierz meble z jasnymi i szklanymi frontami – nadadzą one Twojemu wnętrzu lekkości! W takim pomieszczeniu dobrze sprawdzą się nowoczesne meble. Szafka na wymiar pod pralkę czy piekarnik, pozbawiona uchwytów i wyposażona w drzwiczki otwierane do góry, nie tylko ułatwi codzienne czynności, ale też nada kuchni minimalistyczny, lekki wygląd. Kuchnia na wymiar będzie bardziej praktyczna, jeśli wyposażysz ją w kosze typu cargo, które pozwolą zachować porządek i wykorzystać każdy wolny centymetr przestrzeni.

Dobrze zaplanowana zabudowa kuchenna

Mimo pozorów, kuchnie na wymiar nie muszą być nudne ani monotonne. Możesz je urządzić na kilka różnych sposobów. Jednym z czynników, który powinien Cię kierować przy wyborze projektu zabudowy, jest wielkość dostępnego pomieszczenia.

Jeśli masz wystarczająco dużą kuchnię i nie zależy Ci na oszczędzaniu miejsca, możesz zdecydować się na zabudowę w kształcie litery U lub G. Projekty tego typu nadadzą wnętrzu przytulny wygląd, a jednocześnie sprawią, że wszystkie niezbędne przedmioty będziesz miał zawsze pod ręką.

Jeśli jednak Twoja kuchnia jest stosunkowo mała lub chciałbyś w niej uzyskać więcej przestrzeni, idealnym rozwiązaniem będzie zabudowa w kształcie litery L. Kuchnia na wymiar zabudowana do sufitu sprawi, że wnętrze będzie wydawać się optycznie większe i bardziej przestronne, co przyczyni się do większego komfortu pracy i przebywania w pomieszczeniu.

Zasada trójkąta roboczego

Ścisłe powiązanie z odpowiednim rozmieszczeniem stref kuchennych ma również tzw. zasada trójkąta. Co to właściwie oznacza? W skrócie, zakłada ona takie rozmieszczenie zlewozmywaka, lodówki i kuchenki, aby te urządzenia tworzyły wierzchołki trójkąta. Aby układ był funkcjonalny, sprzęty te powinny być umieszczone w odpowiedniej odległości od siebie – zlew i kuchenka oraz kuchenka i lodówka – ok. 120-270 cm, lodówka i zlew – 120-210 cm. Taki rozkład mebli istotnie podniesie użyteczność Twojej kuchni i zapewni optymalny komfort pracy. Ponadto, kuchnia urządzona zgodnie z zasadą trójkąta roboczego ułatwia poruszanie się – praktyczne połączenie poszczególnych stref pozwoli Ci działać szybko i efektywnie.

Meble kuchenne na wymiar: optymalne wykorzystanie przestrzeni

Jednym z celów, jaki przyświeca tworzeniu kuchni na wymiar, jest oszczędność miejsca. Aby osiągnąć ten cel i maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniu, zastanów się nad meblami, które ułatwią Ci to zadanie. Planując zakup szafek czy półek, zastanów się najpierw, co powinno się w nich znaleźć.

Przedmioty i akcesoria używane najczęściej umieść w szafkach narożnych lub wygodnych modelach typu cargo. Dzięki temu wszystkie niezbędne urządzenia będziesz miał łatwo dostępne, bez zbędnego zagracania przestrzeni. Jeśli w Twojej kuchni jest sprzęt, którego używasz tylko od czasu do czasu, rozważ umieszczenie go w górnej części zabudowy, np. w szafkach blisko sufitu.

Jeśli masz stosunkowo małe pomieszczenie i chciałbyś urządzić je w praktyczny i funkcjonalny sposób, doskonałym rozwiązaniem będzie nowoczesna kuchnia na wymiar. Cena takiego zestawu mebli nie różni się znacząco od standardowych aranżacji, a jednocześnie znacznie zwiększa użyteczność i atrakcyjność każdego wnętrza.

You May Also Like